Az esetek nagy részében, ha az emberek múzeumra gondolnak először a kiállítótermek hangulatai vagy a műtárgyak jutnak eszükbe. Pedig a múzeumok falai között sokan azon munkálkodnak napról-napra, hogy újabb és újabb tárgyak kerüljenek az adatbázisokba vagy játékosan megismertessék a gyerekekkel a múzeum kincseit. Faragó Erikával, a Duna Múzeum adattárosával munkájának szépségéről beszélgettem.
- Amikor a pályaválasztásra került a sor az életedben, milyen úton indultál el és ahhoz képest, hogyan alakult az életed?
2005-ben végeztem a középiskolában, akkor már egy szakmai papír is volt a kezemben. Pénzügyi vonalon terveztem az elhelyezkedést, de aztán az élet úgy hozta, hogy itt a Duna Múzeumban kerestek múzeumi adattárost. Így azóta is szkennelek és digitalizálok, valamint a fotóssal is együtt dolgozom. Azokat a képeket, amiket ő készít a múzeum számára, azokat töltöm fel a KataLinba (múzeum nyilvántartó rendszere), illetve az általam készített digitális képek is feltöltésre kerülnek.
- Azóta milyen feladatokkal bővült a munkád?
Akkor, amikor idekerültem, kaptam egy fióknyi adathordozót, dvd-t, cd-t azokat kellett átnéznem. Azóta ez a feladat még bővült papíralapú műtárgyak szkennelésével, digitalizálással és fotók adatbázisba történő regisztrálásával.
- Így nap mint nap nyilván sok érdekes műtárgy megfordul a kezedben…
Munkám során sok új információval gazdagodom. Mindig kiderül egy-egy érdekes adat az adott műtárgyról, amivel épp dolgozom.
- Ezeknek a tárgyaknak mind története van. Melyik volt a legérdekesebb műtárgy, amit be kellett vinned az adatbázisba?
Nekem nagyon tetszik a Széchenyi-gyűjtemény, amely többek között Széchenyi régi leveleit tartalmazza. Ezek főképp a hídépítéssel, gőzhajózással, a Duna szabályozásával kapcsolatosak.
- Az adatrögzítésen kívül te is részt szoktál venni olyan rendezvényeken szerte az országban, ahol a Duna Múzeum képviselteti magát. Milyen élményekkel gazdagodtál eddig?
Igen, az alapfeladataimon kívül még gyermekprogramokon szoktam besegíteni, valamint kollégáimmal együtt minden évben részt veszünk például a Múzeumok Majálisán, Gyerek Szigeten vagy akár a Győrkőc Fesztiválon.
- Szerinted manapság mennyire nyitottak és fogékonyak a gyerekek a múzeum látogatásra?
Attól függ, milyen korosztályról beszélünk. Az óvodások és az alsó tagozatosok tapasztalatom szerint sokkal fogékonyabbak, jobban érdekli őket az adott program vagy kiállítás, amin végigvezetik őket, mint a felső tagozatosokat. Köztük is vannak azért kivételek, de nem sok.
Pifkó Szera