„Harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget rendeltek el a Balatonon, mivel a tó nyugati medencéjében határértéket meghaladó klorofill-A szintet mértek, melynek következtében algásodás indult el a tóban. Hétfő délelőtt megkezdődött a vízminőségi kotrás a Balatonon, a györöki zagytározót pedig előkészítették a kitermelt üledék befogadására.” – olvashattuk több hírportálon is az elmúlt napokban. De vajon mit is jelent pontosan a vízminőség-védelem, kinek a feladata és mióta végeznek ilyen vizsgálatokat hazánkban?
Sajnos a felszíni és felszín alatti vizek nagy mennyiségben tartalmazhatnak káros és szennyező anyagokat is, ezért az innen származó víz nem elégíti ki a vízhasználati követelmények nagy részét. A vízminőségvédelem feladata, hogy a víz megfelelő minőségét visszaállítsa.
Vízminőségi vizsgálat
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) feladatai közé tartozik többek között az is, hogy az élővizeket ért szennyezéseket, vízminőség romlásokat koordinálja. Ennek érdekében az OVF 1962-ben utasítást adott ki a Vízminőségi Felügyeletek és Vízvédelmi Bizottságok felállítására. Ezek a felügyeletek területi vízügyi igazgatóságonként szerveződtek és vízminőségi laboratóriumokat is működtettek.
Feladatuk három részre osztható:
- A vízminőség rendszeres vizsgálata kiértékelése és minősítése, mely a vízvédelmi munka megalapozását szolgálja.
- A víz minőségének szabályozása, vagyis olyan beavatkozások végrehajtása melyekkel elérhető a víz megfelelő minősége.
- A rendkívüli és előre nem várt vízszennyezések elleni védekezés és kárelhárítás, mely a vízminőség-védelem egy sajátos formája.
Vízminőségi ellenőrzés leeresztésnél
A vízügyi szervek laboratóriumai meghatározott program szerint, rendszeres mintavétellel vizsgálják a vizeink minőségét. A vízszennyezést, vagy vízminőségromlást a vízminőségi figyelőhálózat észleli és értesíti az illetékes területi szerveket. A védekezés megkezdése előtt kivizsgálják a szennyeződés vagy minőségromlás okát, és meghatározzák a védekezés módját. Végül – amennyiben szükséges – a vízvédelmi osztag kivonul a helyszínre és megkezdi a védekezést.
Mozgó vízminőség-mérő laboratórium
A vízminőségvédelmi ágazat a kisebb, heti rendszerességű szennyeződések elhárítása mellett olyan országos szintű katasztrófák felszámolásában is jelen volt és helyt állt, mint például a 2010-es vörösiszap-katasztrófa Devecser térségében.
Tanai Anna