A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt bizonyára sokaknak feltűnt az a folyóból kiemelkedő zátony, amely most ismét előbukkant a Gellért-hegy lábánál, a meder szélétől öt méterre. Ez az Ínség-szikla, amely földtanilag a Gellért-hegy folytatása, és amely lassan elmélyülve nyúlik be a mederbe a folyás irányában. A Duna Múzeum kollégája a helyszínen járt, hogy megörökítse ezt a nem mindennapi jelenséget.
Ínség-szikla 2018. október. (Fotó: Duna Múzeum)
Az Ínség-szikla, vagy más néven Ínség-kő, csak akkor figyelhető meg, ha a vízállás 95 cm-nél alacsonyabb. 2018. augusztus 22-én 61 cm volt a Duna vízállása Budapestnél. A kis zátony ezelőtt 2015 szeptemberében, azelőtt 2011-ben, előtte pedig 2003-ban bukkant ki a vízből. Az augusztus óta tartó csapadékhiány miatt a Duna magyarországi szakaszán ismét nagyon alacsony a vízállás. A hét elején az 1947-es, 51 cm-es értéknél is alacsonyabb volt a vízmérce állása. Nem csak Budapesten, hanem a folyó több szakaszán is megdőlt a valaha mért legkisebb vízszint.
Ínség-szikla 2018 október (Fotó: Duna Múzeum)
A szikla elnevezéséhez több legenda is kapcsolódik. Az 1961-es Népszava szerint a hajósok nevezték el, mert ha a víz idáig apadt, akkor nem lehetett hajózni, ami ínséges időszakot jelentett a hajós családok számára. Egy másik babona szerint, ha a szikla előbukkan a vízből, akkor a következő évben éhínség várható.
Az bizonyos, hogy az Ínség-szikla feltűnése most sem jelent sok jót, hiszen az országos csapadékhiány negatív hatással van az élővilágra és a gazdaságra is.
Tanai Anna
Forrás:
https://index.hu/belfold/2018/10/16/soha_ilyen_alacsony_nem_volt_a_duna_vizallasa
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/kiderult-hogy-lathatjuk-e-meg-a-dunabol-elobukkano-koveket-es-az-inseg-sziklat-is/
https://dunaiszigetek.blogspot.com/2012/07/geologiai-megfigyelesek-az-inseg-konel.html
http://pestbuda.hu/cikk/20180815_a_gellerthegy_kistesoja_kilatszik_az_inseg_szikla_a_dunaban