Minden évben május 10-én ünnepeljük a Madarak és fák napját, melynek célja, hogy kialakítsa és elmélyítse a társadalom elkötelezettségét a természetvédelem iránt. Az első rendezvényt a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István ornitológus szervezte meg hazánkban 1902-ben.
A 20. század elején minden évben megtartották a rendezvényt, azonban az I. világháború következtében veszített jelentőségéből. Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter volt az, aki egy 1931-es rendeletével ismét felélesztette a hagyományt. Sajnos a II. világháború után az ünnep feledésbe merült, és csak az 1990-es években vált ismét országos mozgalommá. 1996-ban rendeletben rögzítették, hogy a Madarak és fák napjának időpontja minden évben május 10-e legyen. 1996 óta egy németországi kezdeményezés hatására Magyarországon is minden évben megválasztják az év fáját és madarát.
A Duna Múzeum udvarát ékesítő óriási hársfát nem csak a látogatók, de a múzeumban dolgozók is nagyon szeretik, hiszen egész évben gyönyörű látványt nyújt. Már a meleg, tavaszias idő beköszöntével zöldbe öltözik hatalmas lombkoronája, a nyári kánikulában pedig jól esik megpihenni árnyékot adó ágai alatt, arról nem is beszélve, hogy virágzás idején bódítóan édes illat lengi be az intézmény udvarát. Ősszel sárguló leveleivel díszít, télen pedig gyönyörű ágrendszerét lehet megcsodálni.
A két törzsű fa története az 1950-es évekig nyúlik vissza. A második világháborúban komoly károkat szenvedett épületet ugyanis 1955-ben újították fel a Pilisi Parkerdő Gazdaság központja és az erdőfelügyelőség irodája számára. Innen történt a pilisi erdészkedés irányítása és számbavétele.
A látszólag egy tőről fakadó növény valójában két külön hársfa, melyet az 1970-es évek elején ültettek el annak szimbólumaként, hogy egy helyen működött az erdőgazdaság és az erdőfelügyelet. Az esztergomi épületet 1976-ban vette át a vízügy, hogy a helyreállítás után helyet kapjon benne a Magyar Vízügyi Múzeum, de a lassan 70 esztendős fa még őrzi a pilisi erdészkedés emlékét. 2018-ban Esztergom város önkormányzata és az önkormányzat képviselő-testületének értéktár bizottsága felvette a Duna Múzeum udvarán álló kettős hársfát város helyi értéktárába.
Tanai Anna