„Szennyvizek? Tiszta vizet!”
A Föld édesvízkészlete nem kifogyhatatlan, ahogy azt sokáig hittük. Körforgásának és tisztaságának megőrzése érdekében azonban jóval nagyobb figyelmet kell szentelnünk környezetünk védelmére is. A víz jelenléte meghatározza mindennapi életünket, és mi európaiak természetesnek vesszük, hogy a jó minőségű, tiszta ivóvíz a kellő mennyiségben mindig rendelkezésre áll. Emiatt sokszor nem úgy bánunk vele, ahogyan azt megérdemelné. Pazaroljuk, szennyezzük a felszíni és felszín alatti vizeinket egyaránt. A világ szinte minden állóvize, folyója szennyezett. A szennyvizek 50 százalékát az ipar termeli, 25-25 százalékát a kommunális, illetve mezőgazdasági szennyvizek teszik ki.
A szakértők évtizedek óta egyre erőteljesebben hallatják hangjukat, miszerint beláthatatlan következményekkel járhat, ha a közeljövőben nem változtatunk ezen a magatartáson. Jelenünk és az utánunk érkező generációk sorsa múlhat azon, miképpen gazdálkodunk a Föld vízkészleteivel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk az élet egyik alapvető elemét. AZ ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnapja dátumaként, melynek célja, hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön ez a nélkülözhetetlen természeti kincs.
E jeles nap minden évben más és más nézőpontból hívja fel figyelmünket a víz alapvető szerepére. A jövő generációinak is meg kell tanulnia, miért nevezzük kincsnek a tiszta vizet, ezért az idén kiírásra kerülő pályázatok ezen témakör mentén fogalmazódtak meg. Ha nincs tiszta víz, akkor nincs víz. Ha nincs víz, nincs élet. Ilyen egyszerű ez. Éppen ezért2017-ben a világnap szlogenje a „Szennyvizek? Tiszta vizet!”lett.
Az esztergomi Duna Múzeum immár 13 éve áll a kezdeményezés élén, munkatársaink minden évben több hónapon keresztül készülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság, valamint a vízügyi igazgatóságok együttműködésével az országos programsorozatra. Az idén kiírásra kerülő pályázatok, játékok a víz tisztításával, valamint a szennyvizek kezelésével kapcsolatos feladatokat tartalmaznak. Múzeumpedagógusaink a játékok és pályázati anyagok összeállításánál a különböző korcsoportok igényeit és tudásszintjét egyaránt figyelembe veszik, így az óvodásoktól a kisiskolásokon keresztül a felső tagozatos diákokon át akár egyesületek és családok is részt vehetnek az ismeretterjesztő programokon.
A legkisebbek idén újra rajzpályázaton indulhatnak, a 12-18 éves korosztály a „Tervezz csatornafedőt!”pályázaton mérettetheti meg kreativitását,a Vízkvíz online internetes vetélkedő-sorozat keretein belül pedig iskolák, oktatási intézmények, iskoláskorú csoportok és gyerekek jelentkezését várjuk.A családok, baráti társaságok, egyesületek, valamint a környezettudatos magánszemélyek a„Gyalogolj a vízért!” játékos feladatot oldhatják meg, de emellett idén is meghirdetjük a „Készíts reklámfilmet”pályázatunkat, melyen kortól függetlenül minden érdeklődő részt vehet.
A vizvilagnap.hu weboldal 2017. február 8-tól lesz aktív, az idei pályázatok és játékos feladatok ettől a naptól elérhetőek a világhálón. Február 15-től három héten keresztül zajlik az online kvízjáték iskolák és iskolás csoportok részére, melyhez szintén ezen a honlapon lehet csatlakozni.
A legjobb alkotásokat díjazzuk és közzétesszük a www.vizvilagnap.hu oldalon. A díjazottak 2017. március 23-án Győrben vehetik majd át jutalmukat.
Részletek február 8-től a vizvilagnap.hu honlapon, valamint a Facebook/vizvilagnapja.com oldalon!